Lokalny Klub Twórców działający przy Gminnym Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy zainaugurował swoją działalność podczas otwarcia wystawy Czesławy Ciecierskiej z Małego Łęcka 10.02.2017 roku. Na pierwszym spotkaniu zebrało się ok. 26 lokalnych twórców, rozmowy i wspólne pasje połączyły mieszkańców z Gminy Płośnica. Potrzeba współpracy, dzielenie się spostrzeżeniami, a przede wszystkim idea tożsamości kulturowej i świadomość potrzeby przekazania umiejętności młodszym pokoleniom stały się inspiracją dla powstania „Klubu Lokalnych Twórców”
Mamy w swoim szeregu:
Bernadettę Kempka
kobietę z charyzmą i niesamowitą siłą, pogodą ducha, która nigdy nikomu nie odmawia, jeżeli chodzi o lokalną twórczość tradycję, zawsze służy pomocą, uwielbia się uczyć, poznawać ludzi, sama jest osobą otwartą i komunikatywną, a przede wszystkim kreatywną. Zajmuje się wyrobem kwiatowym kompozycji z materiałów naturalnych, bibuły włoskiej i wielu innych materiałów. Prowadzi od wielu lat warsztaty w szkołach, krzewiąc lokalna tożsamość kulturową. Dziękujemy!
Anita Zawadzka
mieszka w Wielkim Łęcku urodziła się w Lidzbarku Welskim. Jest osobą niezwykle skromną i jednocześnie radosną. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale sztuk plastycznych. Malarstwem zajmuje się od kilkunastu lat. Najchętniej podejmowane przez nią tematy to abstrakcja, przestrzeń, martwa natura oraz pejzaż. Malarstwo jest jej pasją, poświęca mu każdą wolną chwilę. Malarstwo Anity Zawadzka– dzięki operowaniu wpisaną w pejzaże, martwą naturę, czy abstrakcję – „materią niewidzialnego” przekracza wymiar treści doraźnych. Jest perfekcyjnie uniwersalne i ponadczasowe,. Obecnie pracuje jako nauczyciel zajęć plastycznych w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gródkach.
Monika Szpakowska
to osoba niezwykle twórcza z umiejętnościami dydaktycznymi. Zajmuję się nie tylko papieroplastyką, ale również krawiectwem. Prowadzi z powodzeniem warsztaty z wikliny papierowej, tworzenia kompozycji świątecznych z mchu i materiałów naturalnych. Potrafi wyczarować piękne przedmioty z pozornie nieużytecznych materiałów. Doskonałe poczucie estetyki i harmonii kolorów sprzyja Pani Monice w pracy twórczej.
Ewa Boćowska ze Skurpia
zajmuje się tworzeniem kwiatowych kompozycji z włoskiej bibuły, haftem, ale i nie tylko czynnie śpiewa w zespole ludowym „Echo” ze Skurpia, ma nie tylko zdolności rękodzielnicze, ale i aktorskie. Na co dzień pracuje, zajmuje się wnukami i to dla nich głównie tworzy swoje dzieła.
Magdalena Rudzińska
mieszkanka Gródek, gdy zdrowie jej pozwala, stara się aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Jej pasją są hafty, wykonuje skomplikowane wzory na bieżnikach obrusach i serwetach. Robi na drutach serwety, sukienki i każdą rzecz, którą sobie tylko jest w stanie wyobrazić. Nie lubi bezczynności, jest osobą bardzo pracowitą i skromną, jej prace zdobią ołtarze kościołów w naszej okolicy.
Czesława Ciecierska
to bohaterka Naszej pierwszej wystawy, mieszka w Małym Łęcku od kilkunastu lat, pochodzi z Jagarzewa. W swoim niewielkim mieszkaniu stworzyła istną galerię sztuki swoich prac, haftuje krzyżykiem obrazy. W zaciszu swojego domu, przy świetle zazwyczaj dziennym misternie dobiera kolory do uzyskania właściwego efektu. Tematyka jej prac to głównie pejzaże, natura, jednak nie obce są jej również dzieła wielkich artystów np.Leonardo da Vinci. Wykonuje w okresie przedświątecznym ręcznie haftowane bombki, aniołki, serwety. Jej pasją są podróże i teatr, więc jeżeli tylko jest możliwość stara się korzystać, osoba niezwykle skromna i pracowita.
Helena Małek z Małego Łęcka
tworzy szydełkiem kompozycje kwiatowe, koszyczki, jajeczka z koronki, bombki, serwety i wiele innych kompozycji, nie ogranicza się tylko do szydełka, maluje za pomocą igły i muliny cudowne obrazy, którymi obdarowuje najbliższych.
Elżbieta Nowakowska z Płośnicy
bohaterka naszego drugiego spotkania w „Klubie Lokalnych Twórców” to osoba niezwykle pracowita, serdeczna i ciepła. Haftem zajmuje się już ponad 25 lat, a zainspirował ją katalog przywieziony z międzynarodowej wystawy obrazów w Gdańsku. Tworzy haftem gobelinowym, to niezwykle trudna i pracochłonna sztuka znana już od średniowiecza. Pani Ela lubi piękno natury i podróże, jej drugą pasją po haftach jest fotografia, uwielbia robić i oglądać wywołane zdjęcia, dokumentuje w ten sposób nie tylko życie swoje i rodziny, ale również sekcji GCKiB : Klubu 50+ .
Mirosława Bobrowska
na co dzień dyrektor Zespołu Szkół w Gródkach i wieloletni pedagog, w domowym zaciszu poświęca czas na tworzenie haftem krzyżykowym obrazów. Przygoda z haftem zaczęła się od pomocy dzieciom w pracach ręcznych i tak przerodziła się w pasję.
Małgorzata Zembrzuska ze Skurpia
wykonuje prace szydełkowe znane niemal w całym kraju za co wielokrotnie otrzymywała nagrody i wyróżnienia. Brała udział w „Wystawie Twórczości Nieprofesjonalnej Powiatu Działdowskiego” Zajęła tam w roku 2008 III miejsce, w roku 2010 I miejsce, w 2012 roku II miejsce. Jej pomysłowość i kreacja zachwycają niezmiennie już od wielu lat. Prace Pani Małgorzaty zdobią wiele domów, nie tylko w naszej okolicy, ale i za granicami kraju.
Anita Gutkowska z Gródek
zajmuje się twórczością od wielu lat, jej przygoda zaczęła się od kursu organizowanego w DAR Działdowo, następnie zainspirowana pracami z wikliny połączyła te dwie umiejętności. Od lat dzieli się swoimi umiejętnościami z dziećmi ze szkół.
Dorota Stempka z Priomy
zajmuje się układaniem kwiatowym kompozycji, dekoracji, łączy umiejętności praktyczne z pasją do piękna i sztuki.
Teresa Urbańska
mieszka w Gródkach, tworzy cudowne rękodzieła, filigranowe jajeczka, koszyczki i bombki zdobione drobnymi kwiatkami. Jest perfekcyjna w swojej pracy, jej dzieła charakteryzują się delikatnością i czystością formy, często sama wymyśla wzory i jest inspiracją dla innych.
Ponadto mamy w swoich szeregach
Alicję Stachowicz z Płośnicy, która wyplata kosze, koszyki i inne użyteczne przedmioty z grubej wikliny papierowej.
Wiesława Chorostowskiego rzeźbiarza z Płośnicy, którego twórczość znają okoliczni mieszańcy od lat. Pan Wiesław rzeźbi z pamięci, sam znajduje inspirację, którą przenosi dłutem i wykrawa z drewna postaci Jezusa, przydrożnych myślicieli, czy ostatnio wykonał dla Lokalnego Klubu Twórców napis.
Ewę Mackiewcz z Przełęka wykonuje biżuterię misternie splecioną z koralików, sztukę tę poznała na Litwie i od tej pory odnalazła w tej dziedzinie swoja pasję. Inspiracją dla Pani Ewy są wzory etniczne.
Edward Mańka to kolejny rzeźbiarz z Naszej Gminy, mieszka w Wielkim Łęcku, a jego prace znane są w okolicy, najczęstszym motywem pojawiającym się w twórczości Pana Edwarda jest motyw sakralny: droga krzyżowa, krzyże itd.
Elżbieta Bizior z Gródek malarstwem zajęła się dopiero na emeryturze, maluje obrazy olejne, akwarele i na szkle. Należy do Stowarzyszenia Pracy Twórczej przy Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Natchnienie czepie z krajobrazu Warmii i Mazur. Początkowo malowała konie. Namalowała już ponad 110 obrazów, które prezentowała na wystaw.
Urszula Mielczyńska z Płośnicy mieszka w Płośnicy, jest emeytowaną nauczycielką bioligii i plastyki. Pisze od czasów loklanego "Działdowiaka", w którym były drukowane jej wiersze. Kilka znalazło się w jednym z Działdowskich Almanachów Poezji. Członkini Jury konkursu dla dzieci i młodzieży szkolnej" Złote piórko" organizawoanego przez GOK w pierwszych edycjach.
"Triuduum"
Każdy może mieć
swoje święta,
Bóg o każdym pamięta.
Modlitwa i oczekiwanie,
czekanie na podniesienie z kolan,
upadek i spadek w dół,
i znów pół na pół...
Pół wiary, pł zapicia życia,
słabość wiary i słabość istnienia
Ma być na Tak a jest nijak,
pod presją, od niechcenia.
Ciężar i strach,
słabość, upadek
Niesienie Krzyża
to czas pokory.
Święto Zmartwychwstania
to oczekiwanie, że Bóg podniesienie i Ciebie.
Nadzieja, że zdąży...
Triuduum Paschalne może być twoje.