Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Płośnicy

Zapraszamy na wystawę Batiku w Domu Pracy Twórców

Utworzono dnia 20.07.2020

Pracownia batiku "MAMUT" działa w ramach Miejskiego Domu Kultury   w Przasnyszu od 2006r. Jak sama nazwa wskazuje zajmuje się specyficznym rodzajem sztuki, jakim jest batik - tym terminem określa się wytwarzanie barwnych tkanin przy pomocy nakładania wosku oraz wielokrotnego barwienia. Technologia batiku wywodzi się z terenów Azji południowo - wschodniej a zwłaszcza z indonezyjskiej Jawy. Dawniej, (ale i teraz) metodą batiku wytwarzano materiały użytkowe - tkaniny na ubrania, zasłony itd. Obecnie jest to również efektowny rodzaj sztuki. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się głównie      w dwustronności prac, wspaniałych efektach ich podświetlania oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku.

            Pracownia Batiku MAMUT stworzona została i nadal jest prowadzona przez Tomasza Jakubowskiego, instruktora plastyki w MDK Przasnysz. Obecnie na zajęcia uczęszcza regularnie kilkanaście osób. Jest to zarówno młodzież, dorośli jak i seniorzy. Pracownia organizuje pokazy i warsztaty stacjonarne jak również wyjazdowe prezentujące i uczące techniki batiku.

            Przez kilkanaście lat funkcjonowania pracowni powstało w niej kilkaset batików,        w tym wiele scenograficznych, które wyróżniają bardzo duże rozmiary. Wystawy prezentują prace wykonane w ostatnich kilku latach. Reprezentują one kolekcje tematyczne pracowni (np.: MUZYCY W BATIKU, KOMPOZYTORZY, IKONA-BATIK INSPIRACJE i inne) jak również indywidualne poszukiwania i zainteresowania twórców. Wystawy pracowni pokazywane były do tej pory m.in. w Przasnyszu, Szreńsku, Lublinie, Warszawie, Serocku, Ciechanowie, Chorzelach, Mławie, Żurominie, Lidzbarku, Makowie Mazowieckim, Opolu, Srebrnej Górze, Kutnie, Siemiatyczach, Strzelcach Krajeńskich, Nowosybirsku, Tucholi, Wrocławiu, Wilnie, Pasymiu, Zambrowie, Gdyni, Szczytnie, Ostrowi Mazowieckiej, Poznaniu, Rzeszowie, Ożarowie Mazowieckim, Zakroczymiu, Górze Kalwarii, Ścinawie, Raszynie, norweskim Løten, Turznie, Opinogórze Górnej, Nowym Dworze Mazowieckim, Wąbrzeźnie oraz Białymstoku.

            To 88 wystawa pracowni w Polsce i poza jej granicami.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 27

W poprzednim tygodniu: 50

W tym miesiącu: 84

W poprzednim miesiącu: 265

Wszystkich: 19361